Ekonomi

2022’de Çin’de 173 mineral türü keşfedildi

Kuzey Çin’deki Tianjin Belediyesi’ndeki Tianjin Meijiang Kongre Merkezi’nde düzenlenen 25. Çin Madencilik Konferansı ve Sergisi’nin açılış töreni, 26 Ekim 2023. (Fotoğraf: Sun Fanyue/Xinhua)

TIANJIN, 27 Ekim (Xinhua) — Perşembe günü kuzey Çin’deki Tianjin Belediyesi’nde başlayan 25. Çin Madencilik Konferansı ve Sergisi’nde açıklanan bir rapora göre, 2022 yılına kadar Çin’de toplam 173 tür mineral keşfedildi.

Çin Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan “2023 Çin Maden Kaynakları” başlıklı rapor, jeoloji ve maden arama ve değerlendirmenin yanı sıra maden kaynaklarının araştırılması ve geliştirilmesinde 2022 yılından bu yana kaydedilen yeni ilerlemelere odaklanıyor.

Rapora göre, 2022 yılı sonu itibarıyla Çin’de 13 çeşit enerji mayını, 59 çeşit metalik maden, 95 çeşit metalik olmayan maden ve 6 çeşit su ve gaz madeni keşfedildi.

Maden arama alanında atılımlar yapmak için bir dizi yeni stratejik eylem kapsamlı bir şekilde hayata geçirildi.

Raporda, 2022 yılında Çin’deki madenlerin yaklaşık yüzde 40’ının rezervlerinde artış olacağı belirtildi. Rezervlerinde önemli artış görülen madenler ise bakır, kurşun, çinko, nikel, kobalt, lityum, berilyum, galyum, germanyum, florit ve kristal grafit olarak kaydedildi. .

Tianjin’de “İnovasyon, madencilikte yüksek kaliteli gelişmeyi teşvik eder” temasıyla düzenlenen üç günlük konferansa, yaklaşık 30 ülke ve bölgeden 260’tan fazla katılımcı şirket ve yaklaşık 5.000 ziyaretçi katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu