Haber

ABD ve müttefiklerine göre İran nükleer yükümlülüklerini yerine getirmiyor.

Fransa, Almanya, Birleşik Krallık ve ABD hükümetleri, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) İran’ın Fordo bölgesindeki uranyum zenginleştirme tesisinde beyan edilmemiş bir değişikliğe ilişkin raporunun İran’ın nükleer yükümlülükleriyle “uyumsuz” olduğunu ilan ettiler.

Dört ülke tarafından yapılan ortak açıklamada, IAEA raporunda olduğu gibi Fordo bölgesindeki tesiste yapılan “ilan edilmemiş değişikliğin” İran’ın Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerine “uymadığı” belirtildi.

Açıklamada, İran’ın Fordo bölgesindeki uranyum zenginleştirme tesisinde yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum üretiminin nükleer silahlanma riski taşıdığı belirtilirken, İran’ın raporun doğru olmadığı yönündeki iddialarının “yetersiz” olduğu vurgulandı.

Açıklamada, İran’ın eylemlerinin bu ülkenin “sözde niyetlerine” göre değil, IAEA’nın “objektif ve nesnel raporlarına” göre değerlendirildiği kaydedildi. tam işbirliği çağrısında bulundu.

IAEA tarafından dün üye ülkelere gönderilen raporda, Fordo nükleer tesisinde uranyumu yüzde 60 saflığa kadar zenginleştiren iki IR-6 santrifüj dizisi arasındaki ara temasta bildirilmemiş bir değişiklik tespit edildiği belirtildi. Raporda değişikliğin nasıl yapıldığına dair herhangi bir bilgi verilmediği belirtildi.

İran Atom Enerjisi Kurumu lideri Mohammad Islami, IAEA tarafından sunulan raporun doğru olmadığını savundu.

İran, Kasım 2022’de Fordo’daki nükleer tesisinde yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirmeye başladı.

habersilifke.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu