Ekonomi

ABD’li devden bomba altın tahmini! Rekor serisi sürüyor

Altın, İran’ın hafta sonu İsrail’e yönelik saldırısının güvenli liman varlıklarına olan talebi artırmasının ardından yükselişte. İsrail Hava Kuvvetleri’nin, İran’a yönelik muhtemel bir saldırı için yürüttüğü hazırlıkları tamamladığı bildirmesinin ardından İran’dan da açıklama geldi. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri, İsrail’in muhtemel saldırısına saniyeler içinde karşılık vereceklerini söyledi. 

ABD ve AB’nin desteğini alan İsrail’in saldırısı beklenirken ons altın fiyatı da gerilimden besleniyor. Spot piyasada altının ons fiyatı, 2 bin 384,85 dolara yükseldi. Gün içinde en düşük 2 bin 379,39 dolar, en yüksek de 2 bin 392,22 dolar seviyesi görüldü. Altının ons fiyatı cuma günü, 2 bin 432 dolara kadar yükselerek rekor tazelemişti.

Gram altın güne 2 bin 486,91 liradan başladı. Gün içinde en düşük 2 bin 477,85 lira, en yüksek de 2 bin 494,04 lira seviyesini gördü. Şu sıralar 2 bin 486,91 liradan alıcı buluyor.

İşte 16 Nisan 2024 güncel altın fiyatları…

Gram altın: 2.487,00

Çeyrek altın: 4.085,00

Yarım altın: 8.773,00

Cumhuriyet altını: 17.336,00 liradan satılıyor.

ALTIN, 3 BİN DOLARA YÜKSELEBİLİR

ABD’li bankacılık devi Citi, altın fiyatlarına yönelik dikkat çeken bir analiz yayınladı. Banka, altının önümüzdeki 6-18 ay içinde 3.000 dolara yükselebileceğini açıkladı.

Analistler, altının son yükselişinin jeopolitik gerilimler tarafından kolaylaştırıldığını ve daha derin bir riskten kaçınma ortamının fiyatları daha da artıracağını belirtiyor.

Analistler ayrıca değerli metalin ABD faiz oranlarından ve dolardan ayrışmasının güçlü fiziksel tüketim ve merkez bankalarının alımları gibi faktörlerin piyasayı desteklediğini gösterdiğini söylüyor.

Citi, 2024 ve 2025 altın fiyatı tahminlerini sırasıyla yüzde 6,8 artırarak 2.350 dolara, yüzde 40 artırarak 2.875 dolara yükseltti. Spot altın yüzde 0,2 artışla 2.387,92 dolardan işlem görüyor.

DOLAR, ORTADOĞU’YU İZLİYOR

Dolar kuru bayram sonrası başladığı 32,40 TL seviyelerindeki seyrini sürdürüyor. Kur bugüne 32,43 TL’den başladı. Euro ise 34,45 TL’den başladı. Yatırımcılar İsrail ile İran arasında başlayan gerginliği izliyor. 

Merkezi Yönetim Bütçesi yılın ilk 3 ayında 500 milyar TL’nin üzerinde açık verdi. Mart ayındaki açık ise 209 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Mart ayı giderlerinde en yüksek kalem 258,2 milyar TL ile cari transferler oldu. Faiz giderleri ise 74,6 milyar TL oldu. 

Aynı dönemde KDV’de hızlı artış dikkati çekti. Söz konusu dönemde KDV tahsilatı yüzde 491 artışla 49 milyar TL oldu. 

GÖZLER KABİNEDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün kabineyi topluyor. Toplantıda Ortadoğu’da artan gerilim öncelikli olarak ele alınacak. Kabine toplantısında enflasyon ve fahiş fiyatlarla mücadele de ele alınacak. Toplantıda enflasyonu düşürmeye yönelik politikalarda ele alınacak. 

Dolar küresel para birimleri karşısında yükselişine devam ediyor. Beklentilerin üzerinde gelen ABD perakende satış rakamlarının Fed’in faiz indirimini geciktireceği endişeleri kur piyasalarına doların küresel para birimlerinin güneşi olduğunu bir kez daha gösterdi. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi ekim 2023’ten beri en yüksek seviyeye 106,10’a yükseldi. 

PETROL 90 DOLARIN ÜZERİNDE

Öte yandan brent petrol fiyatları da dolar/TL yatırımcıları tarafından izleniyor. Küresel petrol üreticileri arzı artırma yönünde açıklamalar yapsa da İsrail ile İran arasındaki gerginliğin artmasıyla petrol fiyatlarının 90 doların üzerindeki yükselişi aynı zamanda dolar/TL kurunu da etkileyebilir. 

Küresel gösterge Brent, pazartesi günü düşüşün ardından varil başına 91 dolara tırmanırken, ABD ham petrolü 86 doların üzerindeydi. Üst düzey İsrailli askeri yetkililer, Avrupalı ve ABD’li yetkililerin itidal çağrısı yapmasına rağmen ülkelerinin Tahran’ın hafta sonu saldırısına yanıt vermekten başka seçeneği olmadığını söyledi.

Yatırımcıların odağı artık İsrail’in bir sonraki adımının niteliğine ve zamanlamasına kayıyor. Batılı ve Arap ülkeleri, Başbakan Binyamin Netanyahu’yu, İran’ın saldırısına verilecek saldırgan tepkinin İsrail’in çıkarlarına zarar vereceğine ikna etmeye çalışıyor. İran, Ortadoğu küresel ham petrol arzının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Bugün içerde veri bulunmazken, Hazine ve Maliye Bakanlığı, biri 4, diğerleri 5’er yıl vadeli üç devlet tahvilinin yeniden ihraç ihalesi ile 2 yıl vadeli kira sertifikasının doğrudan satışını gerçekleştirecek.

Yurtdışında ise ABD sanayi üretimi ile kapasite kullanım rakamları ABD ekonomisine ve enflasyonuna ilişkin öngörü vermesinden ötürü takip edilecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu