Yaşam

Aslı Erdoğan kimdir? Aslı Erdoğan kaç yaşında, nereli? Aslı Erdoğan hayatı ve biyografisi!

Gündemdeki isimlerden biri olan Aslı Erdoğan ile ilgili detaylar merak ediliyor. Vatandaşlar, sık sık karşılaştığı isim Aslı Erdoğan’ın hayatını araştırıyor. Peki, Aslı Erdoğan kimdir? Aslı Erdoğan kaç yaşında, nereli? Aslı Erdoğan hayatı ve biyografisi! Detaylar burada.

ASLI ERDOĞAN KİMDİR?

Aslı Erdoğan (8 Mart 1967, İstanbul), Türk fizikçi ve yazar.

Doktorasını fizik alanında bıraktı ve edebiyatı seçti; Bir hikaye anlatıcısı olarak biliniyordu. Hikayenin yanı sıra romanlar, şiirsel nesir ve denemeler de yazdı; Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Ulusal ve uluslararası pek çok ödülle takdir toplayan Erdoğan’ın eserleri özellikle Avrupa ülkelerinde ilgi görmüş ve birçok dile çevrilmiştir.

Erdoğan, 8 Mart 1967’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Robert Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Fizik bölümünden derece ile mezun oldu. Tıpkı üniversitede fizik alanında yüksek lisans yapıp asistan olarak çalıştığı gibi. 1991-1993 yıllarında Cenevre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde Higgs bozonu üzerinde çalıştı.

Türkiye’ye döndükten sonra bir süre İstanbul’da Afrikalı göçmenlerle yaşadı. Fizik alanında doktora yapmak için Rio de Janeiro’ya giden Erdoğan, iki yıl sonra doktora çalışmalarını bırakarak yazarlığı seçti ve iki yıl daha Güney Amerika’da kaldı.

İlk kitabı Kabuk Adam 1994’te, ilk öykü kitabı Mucizevi Mandarin 1996’da yayınlandı. İsveç’te büyük yankı uyandıran “Mucizevi Mandarin” Mourakabi ile birlikte yılın kitapları arasında yer aldı. Joyce Carol Oates ve Vaclav Havel. 1997 yılında Deutsche Welle’nin düzenlediği yarışmada Tahta Kuşlar adlı öyküsüyle birincilik ödülünü kazandı. Hikaye dokuz dile çevrildi.

1998’de Türkiye’ye dönen Erdoğan’ın ikinci romanı Kızıl Pelerinli Şehir yayımlandı. Rio de Janeiro’da bir yabancı olmak yerine şehri keşfetmek için Brezilya’ya giden bir Türk kızını anlatan eser, özellikle İskandinav ülkelerinde ilgi gördü; Norveç yayınevi Gylendal’ın “popüler olmayan ama edebiyatın omurgasını oluşturacak kadar önemli” eserlerin yer aldığı Marg (Spinal Cord) serisine girdi.

kuluncakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu