Ekonomi

Avrupa borsaları düşüşle açıldı

Avrupa borsaları güne satışlarla başladı.

Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,4 azalarak 463 puana, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,1 azalarak 15 bin 890 puana geriledi.

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,4 azalarak 7.724 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,4 azalarak 7.373 puana, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,7 azalarak 27.005 puana ve İspanya’da IBEX 35 Endeks yüzde 0 oldu. 0,6 değer kaybı ile 9.138 puanda bulunuyor.

Euro/dolar paritesi şu anda önceki kapanışının yüzde 0,2 altında 1,0840’ta dengeleniyor.

Analistler, ABD’de yaşanan borç limiti krizi ve ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler nedeniyle küresel borsaların olumsuz bir seyir izlediğini belirtirken, bugün Euro Bölgesi’nde açıklanacak enflasyon bilgileri yatırımcıların odağına yerleştirildi.

ABD Lideri Joe Biden dün borç limiti konusunda Kongre başkanlarıyla görüşmeye gelirken, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy toplantının ardından yaptığı açıklamada hafta sonuna kadar anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu ancak anlaşmanın o kadar da zor olmadığını.

Öte yandan Avrupa’da açıklanan makroekonomik veriler ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri desteklerken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyeleri “şahin” yönlendirmelerini sürdürüyor. ECB üyesi Robert Holzmann dün yaptığı açıklamalarda faiz oranlarının yüzde 4’ü geçmesi gerektiğine değindi.

Analistler, bugün Euro Bölgesi’nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ABD’de yapı ruhsatları ve konut başlangıç ​​bilgilerinin takip edileceğini bildirdi.

kursunlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu