Haber

Batman’da Mor Karnabahar Yetiştiriciliği Şaşırttı

Batman’da yaklaşık 50 dönüm alana dikilen 70 bin karnabahar fidanından biri mora dönünce ilgi odağı oldu.

Batman’da son yıllarda seracılığın yanı sıra açık tarla sebzeciliği de gün geçtikçe artmaktadır. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte bölgede kış sebzeleri yetiştirilmeye başlandı.

Balpınar ilçesine bağlı Zorköy’de son yıllarda karnabahar, lahana gibi sebzelerin yetiştiriciliği yaygınlaşmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde yaklaşık 50 dönümlük alana karnabahar ekimi yapan çiftçi Haluk Oğuz, yetiştirilen karnabaharın hasadına başladı.

Yaklaşık 70 bin fidan diktiğini belirten çiftçi Oğuz, hasat sırasında karşılaştığı mor karnabahar karşısında şaşkınlığa uğradı.

İlk kez bu kadar canlı bir renkle karşılaştığını belirten Oğuz, “Çiftçilik yapıyorum. Her yıl yaklaşık 40-50 dönüm araziye karnabahar ekiyorum. Bu yıl hasat zamanında mor bir karnabahar çıktı, biz de bu karnabaharı yetiştirdik. çok şaşırdık. Mühendis arkadaşlarımıza anlattık, onlar da bakmaya geldiler. Eğer bulabilirsek önümüzdeki yıl geliştirip büyütmeyi planlıyoruz.” “Tohumunu bulabilirsek ekmeyi düşünüyoruz. 65-70 bin kök arasında mor renkli bir kök olmasına şaşırdık. İlk defa karşılaştık, çok şaşırdık” dedi.

Beyazın yanı sıra sarı, turuncu, yeşil ve mor renkteki karnabaharların da nadir de olsa Türkiye’nin bazı bölgelerinde yetiştirildiğini duyduğunu belirten Ziraat Mühendisi Dilhem Oğuz, bununla ilk kez canlı olarak karşılaştığını belirtti.

“Kalori açısından çok zengin”

Renkli karnabaharın kalori açısından çok iyi olduğunu belirten Oğuz, “Mor karnabaharla ilk defa karşılaştım. Bu renkli karnabahar hem bizim köyde hem de çevre köylerde çok beğenildi. Sanırım karnabaharlarımıza da karıştırıldı. bir ıslah çalışması sonucu karnabahar kardan daha beyaz anlamına gelir.şimdi buna mor mu denir bilmiyorum pembebaharat mı denir. türkiye’nin bazı bölgelerinde mor, sarı ve yeşil renklerde yetiştirilmeye başlanmıştır. Son yıllarda ıslah çalışmaları kapsamında çalışmalar yapılıyor. Çocuklara sevdirmek adına gelecekte bölgemizde de yetiştirmek istiyoruz. Kalori ve vitamin açısından oldukça iyi. Bunu görünce çok mutlu oluyorum.” Şaşırmak. Çünkü ilk defa oldu, hepsi beyazdı, bu da mordu” dedi.

Batman’da son yıllarda karnabahar ekiminin ciddi oranda arttığına dikkat çeken Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Ayiş, Batman’dan bölge illerine önemli miktarda sevkiyat yapıldığını kaydetti.

Aydiş, “Seracılarla yaptığımız görüşmelerde Kars, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Van gibi doğu illerine her gün 15-20 tır karnabahar gönderiyorlar. Ancak tohumları hem sarı hem yeşil hem de mor renkte. karnabahar getirilmesi gerekiyor. Manzara olağanüstü.” “İnsanlar çiğ yemek istiyor. Aynı lavantaya benziyor. Başka renkleri olsa çok daha hoş bir görsel olur. Çiftçilerimizle görüşeceğim. Gerekirse tohumları getirip buraya ekmemiz lazım.” dedi. – YARASA ADAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu