Ekonomi

BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 0,38 artışla 4.931,38 puan oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,09, holding endeksi yüzde 0,34 arttı. Şube endeksleri arasında en yüksek kazandıran yüzde 2,68 ile madencilik olurken, en çok gerileyen ise yüzde 1,06 ile bağlantı oldu.

Analistler, küresel borsaların ABD’de yavaşlama eğilimine giren işgücü piyasasıyla birlikte taraf aramaya devam ettiğini hatırlatarak, bugün açıklanacak istihdam raporundaki verilerin piyasaların yönüne etki etmesini beklediklerini söyledi. .

Bu hafta açıklanan verilerde işgücü piyasasındaki soğuma sinyallerinin güçlendiğine değinen analistler, yatırımcıların istihdamdaki yavaşlamanın etkilerine odaklandıklarını söylediler.

Analistler, son gelen bilgilerin ardından ABD ekonomisinde beklenenden daha sert bir yavaşlama ihtimalinin yatırımcıları tedirgin ettiğine işaret ederek, piyasa beklentilerinin Mart ayında tarım dışı istihdamda 230 bin artış yönünde olduğunu söylediler.

Bugün ABD ve Avrupa’da tatil nedeniyle piyasaların kapalı olacağını belirten analistler, açıklanacak bilgilerin etkilerinin Pazartesi günü görülebileceğini söylediler.

Analistler ayrıca bugün yurt içi hazine nakit istikrar bilgilerinin izleneceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinin 4.900 ve 4.850 destek seviyesinde, 5.000 ve 5.050 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu