Ekonomi

BYD, yapay zeka tabanlı XUANJI araç mimarisini piyasaya sürüyor

SHENZHEN, Çin – Yeni elektrikli araçların üretiminde dünya lideri olan BYD Co Ltd, Entegre Araç Zekası stratejisini ve akıllı elektrikli araçlar için yeni bir yapay zeka destekli platform olan XUANJI Mimarisinin tanıtımını duyurdu. Duyuru, şirketin Shenzhen’deki genel merkezinde düzenlenen BYD Dream Day 2024 etkinliği sırasında yapıldı.

XUANJI Mimarisi, elektrifikasyonu gelişmiş zekayla birleştirerek aracın beyni ve sınır ağı olarak işlev görecek şekilde tasarlandı. Aracın hem iç hem de dış ortamındaki değişiklikleri gerçek zamanlı olarak işleyerek sürücülerin güvenliğini ve konforunu artırabilir.

BYD Başkanı ve Lider Wang Chuanfu, Araç zekasının geleceğini şekillendirmede ve otomotiv endüstrisinin dönüşümünü hızlandırmada Entegre Araç Zekası stratejisinin önemini vurguladı. Ayrıca şirketin Çin’de L2 düzeyinde akıllı sürüş dağıtımındaki liderliğine ve L3 düzeyinde test lisansı alan ilk şirket olma durumuna da dikkat çekti.

BYD ayrıca sektörün en büyük veri tabanına ve bilgi işlem gücüne sahip, çok modlu bir araç yapay zeka sistemi olan XUANJI Yapay Zeka Büyük Modelini de tanıttı. Bu sistem 300’den fazla araç senaryosunu kapsamaktadır ve sürekli adaptasyon için tasarlanmıştır.

Bu teknolojik ilerlemelere ek olarak BYD, Çin’in çeşitli şehirlerinde dünyanın ilk profesyonel arazi test sürüş sahalarını inşa etmek için 5 milyar RMB (750 milyon $) yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Bu atılım, elektrikli araçların yeni çağında Çin otomotiv kültürünü tanıtmayı amaçlıyor.

1995 yılında şarj edilebilir pil üreticisi olarak kurulan BYD, çok uluslu bir yüksek teknoloji şirketine dönüştü. Otomobil, demiryolu taşımacılığı, yeni enerji ve elektronik dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde aktif olarak yer almakta ve 70’in üzerinde ülke ve bölgede faaliyet göstermektedir.

Bu makaledeki bilgiler BYD’nin basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu