Ekonomi

Chip of Life: Kayıp ve Hırsızlığa Karşı Sigorta Yapabileceğiniz 12 Ürün

Emlak sigortası seçenekleri; genel eşya sigortası, elektronik eşya sigortası gibi farklı türlere ayrılmaktadır. Elektronik eşya sigortasında sigortalı ile ilgili olduğu ispatlanan eşyaların tamamı sigorta kapsamında iken, genel eşya sigortası seçeneklerinde ikamet adresinde sigorta şirketine iletilen tüm eşyalar poliçe kapsamındadır. .

Şimdi bu öğelerin neler olduğuna bakalım.

1. Altın

Kasaya kilitlemeden açık tuttuğunuz ya da kasayı koruduğunuz altınlar poliçe kapsamında değerlenir ancak teminat altına alınacak zararlar sigorta şirketine göre değişiklik gösterir.

2. Para Birimi

Poliçe kapsamında sahip olduğunuz döviz de takdir edilmektedir. Zararın nasıl tazmin edileceği sigorta şirketi tarafından değerlendirilir.

3. Elektronik Ürünler

Televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi maddi değeri yüksek eşyaların beklenmedik bir şekilde hasar görmesi veya çalınması sonucunda karşılayamayacağınız yüksek masraflarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Mal garantisi ile elektrik akımındaki ani artış veya azalma sonucu beyaz eşya, televizyon, ses ve müzik sistemi gibi cihazların uğrayabileceği zararlar doğrudan veya dolaylı olarak karşılanır. Dizüstü bilgisayarlar kapsam dışındadır.

4. Değerli Belgeler

Senet, yemek çeki, hisse senedi, senet gibi belgeler poliçe kapsamında değerlenebilmektedir. Yangın, hırsızlık gibi durumlar sonucunda bu belgelerin kaybolması veya çalınması durumunda, mal sigortası devreye giriyor. Değiştirilemeyen kıymetli evraklar için bedeli üzerinden tazminat ödenir. Garaj, kömürlük gibi konut dışında bulunan değerli evraklar da poliçeye dahil edilebilir.

5. Komşulara Verilen Zararlar

Komşular zararı karşılar mı sorusu emlak sigortası yaptıranların en çok merak ettiği bahislerden biridir. Konutunuzda karşılaşabileceğiniz sel, su baskını, yangın durumlarında komşu konutlarınıza vereceğiniz zararlar poliçe limitleri dahilinde karşılanır.

6. Yalıtım Eksikliğinden Kaynaklanan Hasarlar

Yalıtımın olmaması veya kaybolması nedeniyle su kaçağı olması durumunda meydana gelen kayıplar bu garanti kapsamında karşılanır. Ayrıca nem, ısı kaybı, küf, boya kabarması gibi zararlara karşı da garanti sağlar.

7. Besin Bozulması

Voltaj değişikliklerinden dolayı dondurucu veya buzdolabının arızalanması sonucu elektrik anahtarı atabilir. Elektrik kesintisi durumunda buzdolabındaki yiyecekler bozulabilir. Eşya sigortası, elektrik kesintisi olduğunda devreye giriyor ve bozulan gıdaların masraflarını karşılıyor.

8. Konut Dışı Eşyaların Çalınması

Konut dışında bulunan nakit, cep telefonu, anahtar gibi eşyalar da poliçe kapsamında değerlenmektedir. Aynı zamanda düzenlenen pasaport ve nüfus cüzdanı gibi belgelere ilişkin masraflar da sigorta kapsamındadır.

9. Mobilya ve Diğer Eşyalar

Mal sigortası; masa, sehpa, sandalye, yemek odası takımı, koltuk takımı gibi mobilyalar; Avize ve abajur gibi aydınlatma işleri ile halı ve perde gibi konut dokuma işlerini de garanti eder. Banyo grupları, çatal-bıçak, bıçak ve tabaklar ile aynı zamanda mutfak ve banyoda kullanılan temizlik ve kozmetik ürünleri de poliçe kapsamında değerlendirilmektedir.

10. Cam Hasarları

Emlak sigortası ile evin dış ve kapı camları, aynalar, mobilya camları ve aynalar, vitrin camları, cam sehpalar, duşakabinler ve balkon camları kırılmaya karşı sigortalıdır.

11. Garajdaki Öğeler

Garajda bulunan araçlar da eşya sigortası poliçesine eklenebilecek bir teminat ile poliçeye dahil edilebilmektedir. Böylece garajda kapalı olan motorlu ve motorsuz kara ve deniz araçları yangın, sel ve su baskını hasarlarına karşı sigortalıdır.

12. Kişisel Kullanım Ürünleri

Giyim, aksesuar, oyuncak, çocuk bakımında kullanılan araç ve gereçler ile kişisel kullanım kalemleri poliçe kapsamındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu