Haber

Depremle ilgili provokatif paylaşımlarda bulunan 25 kişi tutuklandı

Türkiye 15 gündür yüzyılın felaketiyle uğraşıyor.

Kahramanmaraş başta olmak üzere 11 ili etkileyen depremde binlerce kişi hayatını kaybetti.

Büyük felaketin ardından Türkiye tek yürek oldu ve depremzedelerin yaralarını sarmak için harekete geçti.

Bu süreçte yurdun dört bir yanından gönüllüler afet bölgesine akın etti. Burada verilen emeklerden duygular ortaya çıkmıştır.

Öte yandan bu seferberliğe gölge düşürmek isteyenler de oldu.

Deprem felaketinin ardından sosyal medyada provokatif paylaşımlar başladı.

Tek tek tespit edildi

Bu kapsamda Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti.

Yapılan çalışmalarla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Açıklamada, Siber Hatalarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yasaların verdiği yetki çerçevesinde kabahatler ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında sanal devriye faaliyetleri yürütüldüğü belirtildi. 7/24 esasına göre.

“452 hesap yöneticisi hakkında adli işlem başlatıldı”

Açıklamanın tamamı şu şekildedir:

Yaşanan sarsıntıların sosyal medya platformlarında vatandaşlarımızı tedirginlik ve panik yaratmak amacıyla provokatif paylaşımlar yapmakla suçlanan 808 hesap yöneticisi tespit edilerek ilgili birimlere sevk edildi, 452 hesap yöneticisi hakkında işlem başlatıldı, 131 kişi hakkında işlem başlatıldı. gözaltına alındı, 25 kişi Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda tutuklandı. .

Öte yandan depremzedelere yardım etmek isteyen vatandaşlarımızın iyi niyetini suistimal etmek amacı ile oluşturulmuş; Kimlik avı dolandırıcılığı için hazırlanan 76 internet sitesinin kapatılması, resmi kurum isimlerini kullanarak/taklit ederek vatandaşlardan para talep eden 15 sosyal medya platform hesabı hakkında gerekli işlemlerin yürütülmesi sağlandı ve bunlardan 6 tanesine para yatırması talep edildi. “deprem yardımı” teması. Kripto varlık cüzdan adresi belirlendi ve cüzdanlar donduruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu