Haber

Dip Çamur Projesi’nde ön hazırlıklar başladı

İzmit Körfezi Doğu Havzası Taban Çamuru Temizleme, Susuzlaştırma ve Bertaraf Hizmet Projesi’nde ön çalışmalara başlandı

İzmit Körfezi Doğu Havzası Tabanı Çamur Temizleme, Susuzlaştırma ve Bertaraf Hizmet Projesi kapsamında sahada çalışma başlatıldı. 2. Uyum ve Değerlendirme Toplantısı da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilgili kurumların katılımıyla gerçekleştirildi. Sahadaki çalışmalar kapsamında eski İnterteks Fuarı’nın arkasındaki sahil bölgesinde şantiye kurulumu devam ediyor.

ÇALIŞMA İNCELEMESİ

Toplantıya Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ve Fen İşleri Daire Başkanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Yatırım ve Projeler Daire Başkanlığı, Kocaeli Çevre, Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğü katıldı. İstanbul Üniversitesi’nden değişim, yüklenici ve proje danışmanı. yetkililer katıldı. Heyet, görüşme öncesinde Büyükşehir Çevre Koruma ve Denetim Dairesi Başkanı Mesut Ehemmiyet ile depolama alanlarını inceledi.

İLK AŞAMADA 1 MİLYON METREKÜP ZEMİN ÇAMURU

İzmit Körfezi Doğu Havzası Taban Çamuru Temizleme, Susuzlaştırma ve Bertaraf Hizmet Projesi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ortaklığında yürütülüyor. Bütçesi Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından onaylanan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin katılımıyla gerçekleştirilecek proje ile çevresel değerlerin korunması amacıyla proje hayata geçirilecek. ​​İzmit Körfezi’nin, Marmara Denizi’nin ve Adalar’ın Özel Çevre Savunma Bölgesi’nde yer alması ve çevre sorunlarının ortadan kaldırılması. Lavabo içerisindeki zemin çamurunun temizlenmesi amaçlanmaktadır. İlk etapta 1 milyon 225 bin metrekarelik alanda taban çamuru; Eleme, susuzlaştırma gibi teknik çalışma ve süreçlerin ardından yaklaşık 1 milyon 100 bin metreküp kuru çamur depolama alanına taşınacak.

ÇAMURUN VERDİĞİ HASAR AZALTILACAK

İzmit Körfezi’nin doğu havzasında geçmiş yıllardan günümüze akıntılar, yüzey suları ve insan faaliyetleri ile dip çamuru birikimi söz konusudur. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK MAM ve İstanbul Üniversitesi tarafından biriken taban çamuru ile ilgili yaptırılan çalışmalarda; yer çamuru, su sirkülasyonunu azaltan özellikle güneybatı vb. meteorolojik olaylarda koku ve bulanıklığa neden olduğu ayrıca biyolojik olayları (alg patlaması) tetiklediği ve çözünmüş oksijeni tüketerek deniz ekosistemi için olumsuz çevre koşulları oluşturduğu belirtildi. Ayrıca Marmara Denizi’nde yaşanan ve tüm ekosistemi olumsuz etkileyen müsilaj oluşumunu tetiklediği ortaya çıktı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

mezitli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu