İş

Elon Musk boşuna seçmemiş! X logosunun çarpıcı detayı ortaya çıktı….

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden biri olan X, skandal bir konuyla gündeme geldi.

Bildiğiniz gibi eski adı Twitter ola firma Elon Musk yönetimine geçtiğinde ismini ve logosunu X olarak değiştirmişti. Başta herkes bu fikrin tamamen kötü olduğunu düşünse de Elon Musk’ın bu konudaki ısrarı, yeni logonun ve ismin kısa bir süre içerisinde benimsenmesini sağladı.

Elon Musk Twitter’ın logosunu ilk kez değiştirdiğinde X simgesi biraz daha ince hatlara sahipti. Ancak sürekli bir değişiklik içinde olan Musk, daha kalın hatlara sahip bir X işaretinin yer aldığı logoyu tanıttı.

ELON MUSK’IN TAKINTISI OLAN X NE ANLAMA GELİYOR?

Ünlü milyarder henüz çok zengin olmadığı dönemlerde kurduğu çevrim içi banka sitesinin adına X adını vermişti.

Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın ilk modellerinden biri de Model X adıyla piyasaya sürülmüştü.

Teknoloji milyarderinin ayrıca SpaceX adında bir uzay bilimleri şirketi bulunuyor. Ünlü iş insanı son dönemde yapay zekâ odaklı girişimlerine xAI adını verdi.

Bunların arasında en önemlisi ise Elon Musk’ın en küçük çocuğuna XAEA12 adını vermesi oldu.

İLK ZAMANLARDA RUHANİ ÖZELLİKLERLE BAĞDAŞTIRMIŞLARDI

Geçişin ötesinde, X harfi Katolik Kilisesi tarafından genellikle Kutsal Üçlü’nün sembolü olarak kullanılırken, Hinduizm’de X, Brahma, Vişnu ve Şiva’nın kutsal üçlüsünü temsil ediyor. Aynı zamanda kutsal haçın kutsal bir sembolü olarak görülür; bu nedenle, özellikle rüya yorumunda, haç kurbanı ve hatta işkenceyi sembolize ediyor.

Yine, Twitter’ın yıllar içinde nefret söylemi, çevrimiçi zorbalığın yaygınlaşması ve platformun ruh sağlığına zararlı olduğunun yaygın olarak kabul edilmesiyle adeta bir ‘cehenneme’ dönüştüğü düşünüldüğünde oldukça uygun.

Bu da X’in olumsuz bir sembol olmasına yol açıyor. Kötü ruhları uzaklaştıran bir koruma totemi olarak algılanabilse de muhtemelen X’in çapraz iki kılıca benzediği gerçeğinden kaynaklanan bir inanç, harfin açık bir şekilde uğursuz alt tonları olarak görülüyor.

Başka bir yoruma ise göre X tarihsel olarak, köleliği hatırlatıyor. Birçok Afrikalı ve Afrikalı-Amerikalı için X, köle sahiplerinin yanlarında kölelik yapanlara şisim vermemesi ve yokluğu çağrıştırıyor. 

SİMETRİ ŞEKLİ İLE YAN YANA KONULDUĞUNDA MASON İŞARETİ ORTAYA ÇIKIYOR!

Sosyal medyada yabancı kaynaklar tarafından paylaşılan bu görüntü kısa bir süre içerisinde etkileşim yağmuruna tutuldu.

Öyle ki kullanıcılar, X logosunun simetri haliyle orjinal halinin yan yana getirilmesiyle ortaya çıkan görüntünün tamamen mason işareti olduğunu öne sürdüler.

MASON DENİLİNCE AKLA GELEN İLK İŞARET

Masonluk denince akla ilk gelen sembollerden olan gönye ve pergel sembolü, aynı zamanda mason ritüellerinde de fazlaca yer alır.Masonlar ortadaki G harfini God (Tanrı) ve geometri olarak tanımlamaktadır.

Pergel ve gönye ise maddeyle ruhun bir araya gelişini aynı zamanda da dünyevi ve ruhsal sorumlulukları temsil eder.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu