Haber

Fransa’da mahkeme kantinlerdeki dini tercihe dayalı yemek menülerini laikliğe aykırı bulmadı.

Fransa’da mahkeme, Beaucaire Belediye Başkanı Julien Sanchez’in, özellikle kentindeki okul kantinlerinde domuz eti servis edilen günlerde, dini veya kişisel günler için alternatif menülerin kaldırılması talebini “laikliğe aykırı” olduğu gerekçesiyle reddetti.

Güneydeki Beaucaire kentinde, Toulouse İdare Mahkemesi, alt mahkemenin belediyenin 2018’de okul kantinlerinde dini açıdan tercihli yemek menülerini laikliğe aykırı bulduğu için yasaklama kararını bozan kararına yapılan itirazı görüştü.

Mahkeme, aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinden Belediye Başkanı Sanchez’in yaptığı itirazı reddederek, bir önceki mahkemenin bu menülerin laikliğe aykırı olmadığı ve sunulmasına itiraz olmadığı yönündeki kararını onadı.

Belediye kararının aksine Danıştay’ın emsal kararı var.

Fransa’nın güneyindeki Beaucaire’de Belediye Meclisi, Haziran 2018’de laikliğin tarafsızlığını ihlal ettiği gerekçesiyle okul kantinlerinde domuz eti servis edilen günlerde dini tercih edilen yemek menülerinin sunulmasını yasaklamaya karar verdi.

Karara Fransa’daki Müslüman ve Yahudi cemaati tepki gösterdi.

Bunun üzerine ülkedeki iki insan hakları savunucusu dernek, belediyenin bu kararına karşı mahkemeye başvurdu.

Nimes İdare Mahkemesi, çok sağcı belediyenin kararını Şubat 2021’de iptal etmişti.

Belediye Başkanı da mahkemenin kararına itiraz ederek Toulouse İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Ortada Beaucaire Belediyesi, Toulouse Mahkemesi’nin bu nihai kararını dilerse Danıştay’a götürebilir.

Ancak, Aralık 2020’de Fransız Danıştay’ın Chalon-sur-Saone şehri için aldığı emsal bir kararda, “Ne kamu hizmetlerinde laiklik ve tarafsızlık ilkeleri, ne de halkın gözünde vatandaşların eşitliği ilkesi” halk, yerel yönetimlerde dini tercihli yemek menülerinin sunulmasını engelleyebilir.” formu imzalamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu