Yaşam

Göz kamaştırıcı olacak! 2023’te Türkiye’de Hangi Göksel Olayları Gözlemleyebiliriz?

Gökyüzü her sene olduğu gibi bu sene de izlemesi oldukça keyifli şovlar sunacak. 2023 yılında Türkiye’den iki ay tutulması ve sekiz meteor yağmuru gözlemlenecek.

Meteor yağmurlarının en etkileyici olanı Ağustos ayında gerçekleşecek.

Antalya’da 2 bin 500 metre yükseklikteki Bakırlıtepe’de ABD, Rusya ve Japonya gibi birçok ülke ile ortak uzay gözlem projelerinin yürütüldüğü TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), ‘2023 Gök Olayları Yıllığı’ adlı kitapçığını yayınladı. Kitapçık TUG Müdür Vekili Dr. Tuncay Özışık, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Faruk Soydugen tarafından hazırlanmıştır.

Ay, gezegenler ve yıldızların konumları hakkında detaylı bilgiler içeren 2023 Göksel Olaylar Yıllığı’na göre 2023 yılında Türkiye’den izlenebilecek iki ay tutulması olacak.

Ay tutulmalarının ilki 5 Mayıs 2023 tarihinde Türkiye saati ile 18.15-22.30 saatleri arasında gerçekleşecek. Yarı gövdeli bir ay tutulmasında, ayın yüzde 95’i dünyanın yarı gölgesinde olacak ve ay yüzeyi biraz karanlık olacak. Tutulmanın ortası ise 20:24’te olacak.

28 Ekim 2023 tarihinde parçalı ay tutulması gerçekleşecek. Türkiye saati ile 21:00’de başlayacak olan bu tutulma 01:26’da sona erecek. Bu tutulma sırasında ayın sadece yüzde 12’si dünyanın gölgesinde olacağından, bu bölgedeki kızarıklığı tespit etmek zor olacaktır. Tutulmanın maksimum aşaması 23.15’te gerçekleşecek.

Sekiz meteor yağmuruna hazır olun!

TUG uzmanları yıllıkta meteor yağmurlarının isimleri, dönemleri ve tarihsel süreçleri hakkında bilgilere yer verdi. Halk arasında yıldız tutulması olarak bilinen meteor yağmurlarında görülebilen meteor sayısı ideal gözlem koşulları, ışık kirliliği olmayan ortamlar ve aysız geceler için verilmiştir. Bu yıl da görülebilecek meteor yağmurları ise Quadrantid (Quarter), Lyrid (Enstrüman), Eta Aquarid (Eta Aquarius), Delta Aquarid (Delta Aquarius), Perseid (Kahraman-Perce), Orionid (Avcı), Leonid (Aslan) ve İkizler (İkizler) ) listelenir.

uzunkopruhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu