Sağlık

Her evde bulunan kabızlık ve sindirim sorunu yaşayanlara ilaç olacak meyve hangisidir?

Kronik bağırsak sorunlarına, kilo vermeye ve demir eksikliğine faydaları saymakla bitmeyen o kış meyvesi şimdiden tezgahlarda yerini aldı. Kışın bağışıklığınız düşüyor, ben sık sık mide ve bağırsak sorunları yaşıyorum diyorsanız, bu meyveyi evinizden eksik etmeyin.

Tatlı ve ekşi bir tada sahip muşmuladan bahsediyoruz!

Muşmula kelimesini tanımadıysanız bu meyvenin adı bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Döngel, beş bıyık, ezilme gibi adlarla da bilinen muşmula, Rosaceae familyasına ait bir ağaçta yetişir. Bu ağaçlar kısa saplı ağaçlar olduğu için muşmula meyvesi erik büyüklüğüne kadar büyüyebilir.

Kabızlığa birebir!

Mide, bağırsak sorunları ve sindirim rahatsızlıkları bir çoğumuzun ortak yasıdır. Ama analiz aslında meyve tüketmek kadar kolay! Muşmuladaki yüksek lif içeriği ve antioksidan kalitesi ile bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bulantı kusma gibi şikayetleri azaltır.

Kilo vermeye yardımcı olur.

Bağırsak hareketlerini hızlandırmaya ve buna bağlı kabızlığı iyileştirmeye yardımcı olan muşmula, diyet listelerinizin baş tacı olacak. Beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyen meyve aynı zamanda vücuttaki ödemlerden kurtulmanıza da yardımcı olur.

Vücudun ihtiyaç duyduğu değerli mineralleri ve vitaminleri sağlar.

İçerdiği kalsiyum, fosfor, potasyum ve demir ile vücudun ihtiyacı olan değerli mineral ve vitaminleri sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve cilt kanserine karşı önleyici özelliği vardır. Bir özelliği var. Ayrıca zengin içeriği ile sakinleştirir ve depresyona iyi geldiği söylenir.

Nasıl tüketmeliyiz?

Muşmula meyvesini çiğ olarak tüketebilirsiniz. Öte yandan içindeki tohumlar, sindirim sistemini düzenleyerek idrarı artıracağı, mesane ve böbreklerdeki taşların erimesine yardımcı olacağı için suyu kaynatılarak tüketilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu