Haber

İsrail ordusundaki 37 pilot, Netanyahu’nun yargı reformunu protesto etmek için eğitime katılmayacak

İsrail ordusunda görev yapan 37 savaş uçağı pilotu, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun yargının yetkilerini kısıtlayan yasa teklifini protesto etmek için 8 Mart’taki eğitimlerine katılmayacağını açıkladı.

İsrail’in Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail ordusunun “Çekiç Filosu”nda görev yapan 37 yedek pilotun, teklife cevaben 8 Mart’ta yapılacak eğitime katılmayacakları yönünde ortak açıklama yaptığı belirtildi. bu da yargının yetkilerini kısıtlıyor.

Eski İsrailli bakandan pilotların açıklamasına tepki

Öte yandan İsrail’de önceki hükümetlerde Adalet ve İçişleri Bakanı olarak görev yapan Haim Ramon, Hammer Filosu pilotlarının açıklamasına tepki göstererek, İsrail’de zorunlu askerlik hizmetinin reddi için ülkede yapılan davetleri eleştirdi. son dönem.

Kanal 12 televizyonuna konuşan Ramon, “Orduyu reddetmekten bahsedenler… Bu İsrail toplumunun tamamen tasfiyesidir, bu ülkedeki tüm meşru şeylerin ihlalidir.” terimleri kullandı.

Haaretz’in haberine göre İsrail ordusu, son haftalarda Netanyahu’nun yargı reform paketine yönelik protestoların artmasının ardından “ihtiyati sistem”de önemli bir krizin ortaya çıkmasından endişeli.

Netanyahu hükümetinin “yargı reformu”

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltacak bir yasa tasarısını planladıklarını duyurdu.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerini parlamentoya devretme girişimleri, hükümet ile Yargıtay başta olmak üzere İsrail yargı sistemi arasında gerginliğe neden oldu.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olarak görev yapan Yargıtay, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” muhalefet gerekçesiyle Meclis’in çıkardığı yasaları bozma yetkisine sahiptir.

Netanyahu hükümeti, Yargıtay’ın Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisini kaldıracağını açıkladığı yargı düzenlemesinde belirtti.

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, hükümetin yargı düzenlemesine yönelik itirazlarını yazılı olarak sunarken, yaygaralarının “kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve kişi haklarının korunması” ilkelerini zedelemeye odaklandığını paylaştı.

Başta Tel Aviv olmak üzere ülkenin farklı kentlerinde Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine ve sağcı politikalarına karşı düzenlenen kitlesel gösteriler 9 haftayı geride bıraktı.

Sonuncusu dün düzenlenen ve Tel Aviv başta olmak üzere ülke genelinde onlarca noktanın yanı sıra Hayfa, Batı Kudüs, Birussebi ve Netanya gibi büyük şehirlerde düzenlenen gösterilere on binlerce İsrailli katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu