Haber

İsrail’de Filistinli mahkumun ölümü üzerine hapishanelerde isyan çıktı

İsrail’de bir Filistinli mahkumun daha şüpheli ölümünün ardından cezaevinde isyan çıktığı bildirildi.

İsrail ordusunun Gazze’ye saldırılara başladığı 7 Ekim’den bu yana cezaevlerinde hayatını kaybeden Filistinli tutuklu sayısının 6’ya çıkması, İsrail’in güneyindeki bir hapishanede isyan çıkmasına yol açtı.

İsrail Cezaevleri İdaresi yaptığı açıklamada, Ohalei Keidar Cezaevi’nde isyan çıktığını ve bu nedenle acil durum ilan edildiğini belirtti.

Açıklamada, Filistinli tutukluların yataklarını ve kıyafetlerini ateşe verdikleri, gardiyanların bir süre sonra yangınları söndürüp koğuşları kontrol altına almayı “başardıkları” belirtildi.

Açıklamada ayrıca bir gardiyanın dumandan etkilenmesi sonucu hafif yaralandığı kaydedildi.

İsrail cezaevlerinde şüpheli ölümler ve işkence iddialarının artması

İsrail’in Negev Çölü’ndeki Ketziot Hapishanesinde bugün Filistinli bir mahkumun hayatını kaybettiği açıklandı.

İsrail Cezaevleri İdaresi’nden yapılan açıklamada, 2005 yılından bu yana tutuklu bulunan 38 yaşındaki Filistinli Sair Semih Abu Asab’ın hayatını kaybettiği belirtildi.

Cezaevi İdaresi, tutuklunun ölüm nedeni hakkında bilgi vermezken, sadece “konunun araştırılacağını” belirtti.

El Fetih Hareketi’ne bağlı Ebu Asab, cinayete teşebbüs suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 2005 yılından bu yana tutuklu bulunuyordu.

İsrail’in Gazze’ye saldırmaya başladığı 7 Ekim’den bu yana cezaevlerinde hayatını kaybeden Filistinli tutukluların sayısı 6’ya yükseldi.

Filistinli Esirler Derneği, Ebu Asab ve diğer tutukluların şüpheli ölümünden İsrail yönetimini sorumlu tuttu.

Tutsaklar Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail işgal güçlerinin 7 Ekim’den bu yana “Filistinli tutuklulara yönelik işkence ve kötü muamelenin yanı sıra sistematik ve planlı suikastlar” gerçekleştirmeye devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, Negev Çölü bölgesindeki İsrail hapishanesinden tahliye edilen mahkumların sözlerinden elde edilen bilgilere dayanılarak, İsrail’de işkence ve kötü muamele uygulamaları sonucu yüzlerce mahkumun çeşitli yaralanmalara maruz kaldığı kaydedildi. Son dönemde hapishaneler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu