Haber

İstanbul’un İlk ve Tek Ekolojik Çocuk Parkı Avcılar’da Açıldı

İstanbul’un ilk ve tek Ekolojik Çocuk Parkı Avcılar’da açıldı. Avcılar Paşaeli Piknik Alanı’nda yaklaşık 9.000 metrekarelik bir alanda hizmete açıldı. Açılış programına Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, projenin paydaşı İNSEV Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan ve İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Çevre ve Yer Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Atakan Öngen’in konuşmalarıyla başladı.

Avcılar ve İstanbullu hemşerilerimizin yoğun ilgi gösterdiği bu açılışta bir konuşma yapan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Çocuklarımız bizim geleceğimiz, onlara huzur içinde yaşayacakları bir gelecek bırakmak en yüce görevimizdir.” söz konusu. Liderimiz Hançerli ekolojik parkını Avcılar’a ve İstanbul’umuza kazandırırken bu bilinçle yola çıktık. Toprağı ve doğayı öğrenmek, emekle ekilen tohumların yeşerdiğini görmek; Dünyaya, insanlığa ve yaşadıkları şehre bakış açılarını değiştirecek, çocuklarımızı hapsettiğimiz koca betonların dar dünyalarından çıkarmamızı sağlayacaktır. Çevreyi ve doğayı yok eden, maddi çıkarlara indirgenen, tamamen tüketilen bir sisteme karşı çocuklarımız kendi dünyalarını kurarken dayanışmacı, adil, eşitlikçi, erdemli, ortak bir yaşam kurmaları için de ilham kaynağı olacaklardır. Bir baba olarak kızlarım için düşündüğümü bu şehrin her çocuğu için hayal ediyorum. Çocuklarımız bu parkta bulunan gözetleme kulesinde kuşları gözlemleyerek kuşların macerasını öğrenecekler. Tohumları toprağa ekerek değişimi, merhameti ve sabrı doğadan bizzat öğrenecekler. Bugün tüm dünyanın üzerinde durması gereken döngüyü anlamak, atık ve kompost uygulamalarını yaşayarak yaşamak ve yağmur hasadını bizzat yaşamak, çocuklarımızın çevreye karşı sorumluluk ve duyarlılıklarını artırmak hepimizin görevidir.

Çocuklarımız bu ekolojik parkta doğa ile uyumlu bungalov atölyelerinde yaratıcılıklarını geliştirecek, doğa ve ideoloji temasını öğrenecekler.

Atamızın çocuklarımıza bıraktığı eşsiz mirasımız olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bu hediyeyi hazırladık ve bu açılışı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Doğa birlikte ve tutarlı bir şekilde üretmeyi, paylaşmayı, ortak bir yaşamı tüketmeyi öğretir. Ekolojik oyun alanımız hayırlı olsun.” söz konusu.

İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Çevre ve Yer Bilimleri Uygulama Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Atakan Öngen; “Cumhurbaşkanımız bu proje için herhangi bir destek görmemesine rağmen tek başına hayata geçireceğinin sözünü verdi ve bugün buradayız. Burası çok güzel bir ekolojik park. Çocuklar burada bol bol oyun oynayacak. Ekolojinin, ekosistemin parçası olan her paydaşı ile birlikte vakit geçirmesi bizleri çok mutlu edecektir. Başta Belediye Başkanımız Turan Hançerli olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” söz konusu.

İnsan Sağlığı Eğitim Vakfı (İNSE) Onursal Başkanı Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan; ”Sevgili çocuklar, değerli arkadaşlar; Eğitim ormanda, bahçede, şehirde yapılır. Ekolojik bir eğitim oyun parkı hayalimiz vardı. Avcılar Belediyesi ile birlikte proje için başvurduk, ikinci etaba kaldı. Bu proje Belediye Başkanımız Sayın Turan Hançerli’nin azmi ile hayata geçirilmiştir. Bu proje geleceğimiz için, çocuklarımız için, tüm gezegenimiz için çok değerli. Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederiz. Tüm çocuklara teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.” söz konusu.

Açılış programına katılan yüzlerce Avcılarlı çocuk, ekolojik parkta düzenlenen atölyelerde unutulmaz deneyimler yaşadı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu