Ekonomi

Mastercard, merkez bankası dijital para birimlerinin küresel olarak benimsenmesinden endişeli

Investing.com – MasterCardAsya-Pasifik Blockchain ve Dijital Varlıklar Lideri Ashok Venkateswaran, mevcut dönemde merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) yaygın kullanımı konusunda kötümser olduğunu söyledi.

Ashok Venkateswaran, şu anda bu varlıkların yeterince kullanılmadığını ve bunun dijital varlıkların küresel olarak benimsenmesinin önündeki en büyük engel olduğunu belirtti. Venkateswaran, kağıt para kullanan insan oranının hala çok yüksek olduğunu ve toplumun önemli bir bölümünün dijital para ile harcama yapma konusunda isteksiz olabileceğini söyledi.

Mastercard yetkilisinin bu yorumunu bu hafta IMF’nin yorumları izledi. CBDC’ler Nakde güvenli ve düşük maliyetli bir alternatif olarak değerlendirdikten sonra geldi. IMF raporunda dünya çapındaki ülkelerin %60’ının CBDC ile ilgilendiğini vurguladı. Ayrıca Atlantik Konseyi’nin konuya ilişkin son raporlarında Haziran ayı itibarıyla 11 ülkenin CBDC’leri benimsediği, 53 ülkenin ileri planlama aşamasında olduğu, 46 ülkenin ise araştırma aşamasında olduğu belirtildi.

Ayrıca küresel ödeme devi Mastercard da CBDC çalışmalarına aktif olarak katılan şirketlerden biri. Şirketten geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, Hong Kong’un yerel para birimi HKD’nin dijital formuna yönelik pilot programın tamamlandığı belirtilmişti. Hong KongCBDC konusunda ileri planlama aşamasında olan ülkeler arasında yer alırken, e-HKD’nin basımı, dağıtımı ve kullanımına ilişkin detayları test etmeye devam ediyor.

CBDC ile ilgili son gelişmelerde Singapur Merkez Bankası, CBDC’lerin dolaşımı ve kullanımına yönelik pilot çalışmaların 2024 yılından itibaren başlayacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu