Haber

Mehmet Özhaseki, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevini devraldı

YENİ kabinede Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olan Mehmet Özhaseki, görevi Murat Kurum’dan devraldı. Özhaseki, deprem bölgesindeki konutları söz verdikleri zamanda tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Mehmet Özhaseki, bakanlıkta düzenlenen törenle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevini Murat Kurum’dan devraldı. Görevi 5 yıl önce Özhaseki’den devraldığını hatırlatan kurum, “5 yıldır her afette, her depremde, her selde vatandaşlarımız, milletimiz ve vatanımız için her türlü gayreti ortaya koymaya çalıştık. her afet, her deprem, her sel, ‘Allah bizi milletimize, devletimize mahçup etmesin’ diye dua ettik. Geldiğimiz gibi gidebilmek istedik. Vatandaşlarımız, tüm ekibimizle birlikte, milletimizi mahçup etmeden, bir anlamda şehirlerimizin alt ve üst yapısını iyileştirmeye çalıştık, el ele vererek 81 vilayetimizi birlikte inşa etmek için çalıştık.

Bakan Özhaseki de kendisine başarılar dileyerek, “5 yıl önce bu odada, bu koltukta, bu makamda bu görevi kardeşime devretmiştim. O gün de elimizden gelenin en iyisini yapmanın huzuru içinde ayrıldık. Bu süreçte ücretli bakanım hep çalışıyordu.” Emek verdiğini gördüm. Zirveye taşırken aldığı bayrağı gerçekte gördük. Bunun için mutluyum. Ona çok teşekkür ederim. Kendisine özel hayatında ve bundan sonra da devam edecek olan siyasi hayatında başarılar dilerim. Kardeşim olsa da 5 yıl sonra tekrar ona devredebilirim.” “Elimden geleni yapacağım.” Türkiye’nin bir depremler ülkesi olduğunu hatırlatan Özhaseki, “Bütün planlarımızı bu gerçek üzerinden yapmalıyız. Tüm planlarımızı buna göre yapmalıyız. Son 100 yılda Türkiye Cumhuriyeti topraklarında bir vahşet olayı yaşandı, yani yıkıcı etkisi olacak. Şiddetle devam eden depremlerin sayısı 60’ın üzerinde. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 130-140 bine yakın. Yüz milyarlarca dolar kaybettik. Bu konuda hazırlıklı olabilirsek, ileriye dönük adımlar atabilirsek inşallah ülkemizi bu düşüncelerden, bu sıkıntılardan kurtarmış oluruz. Köklü bir medeniyetin temsilcisiyiz. Bütün bu kültürden yola çıkarak yol haritamızı belirlemek ve bakanlığın geldiği noktadan daha ileriye götürmek için elimden geleni yapacağım. Bundan kimsenin endişesi olmasın” dedi. “ŞEHİRLERİMİZİ DEPREM’E HAZIRLAMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Murat Kurum’un deprem bölgesinde büyük emek sarf ettiğini belirten Özhaseki, “Şimdi oradaki konutları söz verdiğimiz gibi en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Ardından başta İstanbul olmak üzere tüm güzel şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz.” Deprem ve en az sayıda zayiat vereceğimiz bir ortam oluşturalım.” Burada köklü bir gelenek var. Burada çalışkan ve çalışkan arkadaşlar var. Bakanlıkta işini bilen kardeşlerim var. Onlarla birlikte devraldığımız bu bayrağı teslim edeceğimiz güne kadar elimizden gelen gayreti göstererek bu bayrağı zirveye taşımanın mücadelesi içinde olacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu