Haber

Menteşe Belediyesi Atık Toplama Merkezinde 10.964 Ton Atık Toplandı

Menteşe Belediyesi tarafından geçen yıl Bayır Mahallesi’nde 3 bin 958 metrekare alana kurulan Atık Geri Kazanım Merkezi’nde bugüne kadar 10 bin 964 ton atık toplandı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı onaylı tesiste başta kauçuk ve cıva olmak üzere 15 farklı türde cam, metal, ahşap, elektronik eşya depolanmakta ve bertaraf için yetki belgeli tesislere gönderilmektedir.

Menteşe Atık Toplama Merkezi’nde 1 yılda 10 bin 964 ton atık toplandı. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın belirlediği standartlara uygun olarak projelendirilen tesisin sıfır atık yönetmeliğine uygun olarak hizmet verdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan gerekli onay belgesini alarak Atık Geri Kazanım Merkezimizi halkımızın hizmetine sunduk. Atıklar doğaya ve çevreye zarar vermeden tek bir noktada depolanıyor. Kağıt, karton, kompozit, plastik atıkları, metal atıkları, cam atıkları, ahşap atıkları, tekstil atıkları, atık pil ve akümülatörler, elektronik atıklar, atık ilaçlar, bitkisel atık yağlar, hacimli atıklar, ömrünü tamamlamış lastikler, konutlardan kaynaklanan tehlikeli atıklar, flüoresan lambalar ve cıva içeren diğer atıklar, beton tuğla, kiremit ve seramik atıkları burada depolanarak bertaraf edilmektedir.”Bakanlık tarafından belirlenen standartlara uygun olarak projelendirilen tesisimiz sıfır atık yönetmeliği kapsamında işletilmektedir. Aynı zamanda vatandaşlarımız da tesisimize gelerek atıklarını bırakabilmektedir. Amacımız geleceğimize daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmaktır.”

Pazar günleri hariç 08.30-17.00 saatleri arasında hizmet veren tesiste; 9.413 ton karışık ambalaj atığı, 980 kg atık ilaç, 1.564 kg tıbbi atık, 2.935 kg bitkisel yağ, 970 kg elektronik atık, 35 bin kg ömrünü tamamlamış lastik, 1.507 ton cam atığı ve 1.635 kg atık piller toplandı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu