Ekonomi

Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarını değiştirdi

Yeni yönetimiyle Döviz Korumalı Mevduat desteğinden vazgeçen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası mevduata geçişi desteklemek için yeni bir adım attı.

TCMB’nin Zorunlu Karşılıklar Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Açıklaması Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre zorunlu karşılık uygulamasında; “Piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak, makro-finansal istikrarı güçlendirecek ve niceliksel sıkılaştırma yoluyla parasal aktarımı destekleyecek” değişikliklerin yapılmasına karar verildi.

Bu kapsamda, döviz kuru korumalı hesaplar için zorunlu karşılık oranları 6 aya kadar vadeler için yüzde 30’dan yüzde 25’e indirilecek ve tüm yabancı para mevduat/katılım fonları (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu ve kıymetli maden depo hesapları hariç) ) yüzde 30’dan yüzde 25’e düşürülecek. Vadeler için TL cinsinden tesis edilen ilave zorunlu karşılık oranının yüzde 4’ten yüzde 8’e çıkarılmasına karar verildi.

Bu düzenlemelerle TL mevduata geçişe yönelik adımlar güçlendirilirken, niceliksel sıkılaştırma sürecinin devam ettiği belirtildi.

Para Politikası Kurulu’nun açıkladığı unsurlar doğrultusunda sadeleşme sürecine ve niceliksel sıkılaştırmaya ilişkin adımların devam edeceği açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu