Haber

Özgür Özel: Anayasayı ihlal etmeye kalkarsam gafil avlanırım

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, hükümetin anayasa değişikliği davetine ilişkin, “Anayasa’yı değiştirecek rakamınız yok. Özel’in Anayasa Mahkemesi’ni (AYM) zayıflatma iradesi yok. Ben sizinle birlikte Anayasa’yı ihlal etmeye kalkışırsam, Perişan olacağım.”

38. Olağan Kurultay’da CHP Genel Başkanı seçilen Özgür Özel, partisinin TBMM’deki ilk grup toplantısında konuştu. Özel, CHP’nin genel başkan, milletvekilleri veya il başkanlarına emanet edilmediğini, Atatürk’ün bu partiyi gençlere emanet ettiğini belirterek, “Bugün 38. Olağan Kongremiz ve Cumhuriyetin 2. yüzyılının ilk kurultayımızın ardından. 81 il başkanımız ve 130 milletvekilimizle ilk kez bir arada olacağız. Grup toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurultayları diğer partilerden farklı olarak liderlerinin devamını teyit etmek için atanan delegelerden oluşmuyor. O delegeler bize, size, hepimize Atatürk’ün partisini bir an önce iktidara getirme görevini verdiler. Bu, “Görevi alıyoruz, kabul ediyoruz ve Birlikte söz veriyoruz” dedi.

‘KILIÇDAROĞLU’NU SAYGIYLA SEVİYORUZ’

İktidar yanlılarının yarattığı dezenformasyona rağmen Cumhuriyet Halk Partisi liderine demokratik yollarla meydan okuyabildiğini belirten Özel, “Türkiye’ye demokrasi vaat eden, aynı zamanda Türkiye’nin de var olduğunu gösteren çok önemli bir kongreyi geride bıraktık. Demokrasi kendi içinde demokrasidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Dünya siyasi tarihine, benim için bu salonda geçmiştir.” “Hepimizi ve bu partiye büyük katkıları olan Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu saygıyla selamlıyoruz.”

‘DİSK’LE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ’

CHP’nin Atatürk’ün vasiyeti gereği yetimlerin yetimi olduğunu hatırlatan Özel, “Kimseyi geride bırakmamak için çalışıyoruz. Toplumun tüm kesimlerinin sorunlarıyla ilgilenmek bizim görevimiz. Son dönemde bir darbe girişimiyle karşı karşıyayız. Ülke Cumhurbaşkanının da dahil olduğu adalet noktasında Barolar Birliği Anayasanın askıya alınmasına karşı bir hareket yaptı.Biz de o harekete hep birlikte katıldık ve destek verdik.Avukat arkadaşlarımız da yürüyüş yaparak bize destek oldular. cübbeli. Şimdi bir yürüyüş daha var. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Genel Başkanı İstek Çerkez önderliğinde İstanbul’dan buraya geldi. Doğru, Ankara’ya yürüyorlar. Şu anda Düzce-Eskişehir arasındalar. İl büyüklerimiz ve ilgili arkadaşlarımız. Cuma günü ben, grubum ve Ankara’daki üyelerimiz DİSK ile birlikte Ulus’a yürüyeceğiz ve yürüyüşlerine destek vereceğiz. “Çok olacağız ve bu ülkenin kaderini değiştireceğiz” dedi.

‘BUNUN ADI DARBE’

Hükümetin anayasa değişikliği çağrısını ve Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasındaki tartışmaları değerlendiren Özel, “Önce alt mahkeme, ardından belgeyi gönderdiği Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa değişikliğine aykırı davrandı. Mahkemeye öyle meydan okumuş ki, kişiye özel sorunlar ve tehditler içermiş; Yani olmayacak bir karar. Gözlerimize inanamadık. Kararda bu Meclis Başkanına meydan okuma var. Sayın Kurtulmuş, kararı neden okutmuyorsunuz diye soruyor, düzenleme yapılıyor, hak beyanı var, hizaya getiriliyor, ‘Bu karar hızla bu Meclis’ten geçti’ dedik. Sayın Kurtulmuş’u aradım, önce olumlu bir yaklaşım oldu, sonra ne olduysa, Danışma Kurulu kurulmadı, tabii ki Meclis’i özel gündeme getirdik ama özel gündemle toplamadılar, Uçakta yaptıkları açıklamalarla Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ‘Bir siyasi partinin lideri Recep Tayyip Erdoğan Anayasa’ya aykırı bu suçu işlerse, bu teşebbüs Yargıtay’ın kararına dayanılarak bu suçtur’ denildi. darbe olarak adlandırıldı. Askerler yapıyorsa bu askeri darbedir; siviller yapıyorsa bu sivil darbedir. Eğer bu, ülkenin Cumhurbaşkanlığı makamında oturan bir partinin Genel Başkanı tarafından yapılıyorsa bu hayatımda gördüğüm en rezil darbedir. Şimdi ‘Anayasa’yı değiştirelim’ diyorlar. Anayasayı değiştirecek rakamlara sahip değilsiniz. Özel’in Anayasa Mahkemesi’ni zayıflatma gibi bir niyeti yok. Bizim öyle gözlerimiz yok. “Sizinle Anayasayı ihlal etmeye kalkarsam korkarım” dedi.

‘ÖRGÜTÜN KONTROLÜNDE ÖN SEÇİM OLACAK’

Grup toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özel, bir gazeteciye, ‘Belediye başkan adaylarını ön seçimle mi belirleyeceksiniz, yoksa merkez mi belirleyecek?’ “Bugün bütün il başkanlarımızı topladık, öğleden sonra oturup konuşacağız. Bir, milletvekili seçimlerinde koşulsuz ön seçim var. İkincisi, belediye seçimlerinde mevcut belediye başkanlarımızı mutlaka anketle ölçeceğiz. Mevcut belediye başkanımız halkın gönlündeyse onu aday göstereceğiz, halkın gönlünde değilse onu aday göstereceğiz.” Aday göstereceğiz. Aday belirlemede en çok kullanacağımız formül örgütün kontrolünde ön seçim olacaktır. Sandıktan kim çıkarsa onu aday göstereceğiz. ‘Ön seçim yok’ ifadeleri kullanıldı. Özgür Özel’in ön seçimden vazgeçtiği iddiaları tamamen asılsızdır, bunu biraz sonra il başkanlarımızla konuşacağız. Bu konu hakkında hiçbir şüphem yok. “Bunu yapmaya istekli herhangi bir il başkanımız veya delegemiz yok” diye yanıtladı.

‘MHP BAŞKANIN ARKASINDA DEĞİL’

Özel, bir başka gazeteci ise, ‘MHP Lideri Devlet Bahçeli, ‘Anayasa Mahkemesi Başkanı, yüksek yargı içindeki rezil ittifakın hasta koludur’ dedi. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?’ Soruya şu şekilde cevap verdi:

“Sayın Devlet Bahçeli yaşında, Sayın Devlet Bahçeli tecrübesi olan, onun gibi çok değerli bir siyasi partinin genel başkanı olan birinin ağzından rezil ittifak sözlerini duymak beni memnun etmiyor. Çünkü Milletin sözünü yok eden, rezillik diyen Milliyetçi Hareket Partisi Genel Kuruludur.” Bu başkana yakışmıyor. Benzer tartışmaları yapabiliriz. Bunu geçmişte birçok kez yaptım, bu konularda fena olmadığımı biliyorsun. Bundan sonra duyduklarına üzülecekleri suçlamalarda bulunmamalıyız. Bundan sonra siyasette ana muhalefetin liderinin değişmesiyle birlikte bu tür siyasi muhataplara bir alan tanımak isterim. Şayet ayıp diyorsanız size de söyleyecek bir şeyim var arkadaşlar. “Ama bu hiç hoşunuza gitmez. Onun dışında Anayasa’ya saygı, millete saygıdır. Ben de Anayasa’nın o maddesi için Sayın Devlet gibi düşünürsem ve TBMM’nin içinde bulunduğu konu için de aynısını yaparsam, Anayasa’ya saygı millete saygıdır. Millet Meclisi savunuluyor, Sayın Devlet’in Osmaniye’den aldığı görevi tartışmaya açacağım.” Bu nedenle gerçek bu değil. Anayasanın herhangi bir maddesini usulüne uygun olarak değiştirmeye çalışmak başka bir şeydir. Ama bunları değiştirmeden yok saymak, o kurumlara hakaret etmek başka şey. “Bu dili terk etmemiz gerektiğini düşünüyorum.”

‘AKŞENER’LE TABİİ GÖRÜŞECEĞİZ’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yarın görüşeceği iddialarına yanıt veren Özel, “Yarın toplantı olacağı bilgisi doğru değil. Akşener ile çok güzel bir telefon konuşması yaptık. Elbette görüşeceğiz,” dedi. ancak kararlaştırdığımız bir toplantı tarihimiz yok. Toplantı tarihi varsa basından sorumlu arkadaşlarımız temasa geçecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu