Haber

Saruhan Oluç: Bu hükümetin kendisi anayasaya aykırı bir hükümettir. Yani Yürütme’ye, Yani İktidara, Burası Yargıtay Dairesi

HEDEP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Yargıtay 3. Dairesi’nin Can Atalay kararıyla ilgili olarak, “Bu hükümetin kendisi Anayasa’ya aykırı bir hükümettir. Durum böyle olunca tabii ki durum şu; Bu hükümet oluşturulan Anayasayı ihlal etmiyor, Anayasa Mahkemesi kararlarını, AİHM kararlarını ihlal etmiyor.” “Sayma ve ihlal öne çıkınca elbette Yargıtay 3. Dairesi de böyle bir cüretkarlık gösteriyor. Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmanın saçmalığına, hukuka aykırılığına, suçsuzluğuna başvurabiliyor. Yargının tanınması ve Anayasanın tanınmaması. Yargıtay yürütme ve hükümetle bu şekilde ilgileniyor” dedi.

HEDEP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. TBMM Lideri Numan Kurtulmuş’un TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın kararına ilişkin Danışma Kurulu toplantısının basına açıklandığını ancak bu toplantının yapılmadığını kaydeden Oluç, “Bu toplantının yapılmadığı anlaşıldı. Yargıtay 3. Dairesi’nin tutumunun yargı darbesi olduğu açıktır.” . Bu ülkede çeşitli zamanlarda çeşitli darbeler yaşadık. Ülkede sivil darbeler oldu, askeri darbeler oldu ve ilk kez yargı darbesi yaşanıyor. Hatta hukuk açısından büyük bir kara leke olarak silinmiştir. Dün geceki felakete hâlâ bir yanıt gelmedi. Bu yanıt verilmedi. Birkaç noktadan verilebilir. Bunlardan biri Meclis’tir. Çünkü Yargıtay 3. Dairesi verdiği kararda neden Meclis’e parmak kaldırdı? Meclis Başkanı buna cevap verme gereği duymadı. Yüksek Mahkemenin bir dairesi yasama organını işaret edemez. Bunun kabul edilmesi halinde, “Yargı vesayeti kabul edilmiş olur, bu da yargı darbesinin açık bir tezahürüdür” dedi.

Oluç, Meclis iradesini tüm siyasi partilerin savunması gerektiğini ancak Yargıtay 3. Dairesi’nin kararını sadece muhalefet partilerinin kınadığını belirterek, “Meclis, Meclis iradesi karşısında yapması gerekeni yapmadı. Bu darbe girişimi.” Oluç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yargıtay 3. Dairesi’nin kararına ilişkin tavrını henüz açıklamadığına dikkat çekerek, “Bugün baktığımızda bu saatin prestijiyle baktığımızda Türkiye’den gelen tek mesaj var. Saray, Yargıtay 3. Dairesi’nin darbe girişiminin arkasında duracaktır.”

Oluç, AKP hükümetinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamadığını hatırlatarak Anayasa’nın 90. maddesinin ihlal edildiğini söyledi. Oluç şunları söyledi:

“Bu hükümetin kendisi de Anayasa’yı ihlal eden bir hükümettir. Böyle olunca tabii bu hükümetin oluşturduğu Anayasa’ya aykırı tutum, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarını yok sayma ve ihlal etme tutumu hakim olunca, elbette ki Anayasa’ya aykırı hareket eden bir hükümet ortaya çıkıyor. Yargıtay 3. Dairesi de bunu yapmaya cesaret ediyor.” “Kendisi buluyor. Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunma saçmalığına, hukuksuzluğuna, yargıyı tanımamasına, Anayasayı tanımamasına başvurabiliyor. Yürütme böyle oluyor. İktidar makamı da Yargıtay odasıdır” dedi.

Oluç, TBMM Başkanı Kurtulmuş’u TBMM iradesini göstermeye davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu