Ekonomi

Skyline hisseleri beklenenden kötü gelen 4. çeyrek sonuçlarıyla düşüşe geçti

TROY, Mich. – Önde gelen fabrika yapımı konut üreticilerinden Skyline Champion Corporation (NYSE: SKY), dördüncü çeyrek mali performansında gerileme olduğunu ve hem hisse başına kazanç (EPS) hem de gelir için analist beklentilerini karşılayamadığını bildirdi. Kazanç açıklamasının ardından şirket hisseleri %1’lik mütevazı bir düşüş yaşadı.

Şirket, 0,68 $’lık konsensüs tahmininin altında kalarak 0,62 $’lık düzeltilmiş EPS açıkladı. Çeyrek geliri de tahminlerin gerisinde kalarak 560,9 milyon dolar beklentisine karşılık 536,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Dördüncü çeyrek sonuçları geçen yılın aynı dönemine kıyasla net satışlarda %9,1’lik bir artışa işaret ederken, bu artışta ABD’de satılan konut sayısındaki %15,3’lük artış ve yakın zamanda gerçekleşen Regional Homes satın alımından elde edilen 108,1 milyon dolar da etkili oldu. Ancak, ABD’de satılan konut başına ortalama satış fiyatı (ASP), ürün karmasındaki değişiklikler ve malzeme ek ücretlerindeki düşüşe bağlı olarak %3,1 azalarak 89.800 $’a geriledi. Artan satış hacmine rağmen, şirketin brüt kar marjı önemli ölçüde daralarak 1.040 baz puanlık düşüşle %18,3’e geriledi.

Skyline Champion’ın bu çeyrekteki net geliri, esas olarak 2022 mali yılından önce tesislerinden birinde satılan evlerdeki su sızıntısı sorunlarıyla ilgili 34,5 milyon dolarlık bir ücret nedeniyle %95,2 oranında düşerek 2,8 milyon dolara geriledi. Düzeltilmiş net gelir de %37,7’lik önemli bir düşüşle 36,0 milyon dolara geriledi ve düzeltilmiş FAVÖK marjı 560 baz puan daralarak %9,9 oldu.

Skyline Champion’ın Başkanı ve CEO’su Mark Yost, bu çeyrekte karşılaşılan zorlukları kabul ederken, bu zorlukların arasında pazardaki olumsuzluklar ve kanal ortaklarının stoklarını eritmesi de yer alıyor. Yost, “2024 mali yılı, kuruluşumuz için stratejik yatırımlar ve pazardaki varlığımızın genişletilmesiyle damgasını vuran dönüştürücü bir yıl oldu” dedi. “Bazı önemli piyasa zorluklarına rağmen önemli ilerlemeler kaydettik.”

Şirketin tüm yıl net satışları da %22,3’lük bir düşüşle 2,0 milyar dolara geriledi ve brüt kar marjı 740 baz puanlık bir daralma ile %24,0’a düştü.

Skyline Champion ileriye dönük olarak, stratejik yatırımlarını entegre etmeye ve büyüme fırsatlarından yararlanmak için yeteneklerini geliştirmeye odaklanmaya devam ediyor. Şirket ayrıca, finansal pozisyonuna olan güvenini ve hissedar değeri sunma taahhüdünü yansıtan 100 milyon $’a kadar adi hisse senedi için yeni bir hisse geri alım programının onaylandığını duyurdu.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu