Haber

Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği’nde Ulu Önder Atatürk’ü anma töreni düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85’inci yılında Çin’de anıldı.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla Pekin’deki Türkiye Büyükelçiliği’nde düzenlenen törene Büyükelçi İsmail Hakkı Musa ve eşi, Büyükelçilik personeli, Çin’deki Türk kurumlarının temsilcileri, Türk vatandaşları ve davetliler katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Ulu Önder’in Türk halkının akıl ve ruhundaki silinmez hatırasını anlatan video gösterisi izlendi.

Büyükelçi Musa, törende yaptığı konuşmada, ölümünün 85. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, minnet ve rahmetle andıklarını belirtti.

Atatürk’ü anmanın yanı sıra onu anlamaya çalışmanın da en büyük görev olduğunu vurgulayan Musa, şöyle konuştu: “Mustafa Kemal Atatürk ve yoldaşları, Türk milletine olan sarsılmaz inançları ve tarihte görülmemiş bir güvenle ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek yola çıktılar. Hangi millet olursa olsun, mevcut şartların ağırlığına rağmen ülkelerini terk ettiler.” “Yok edilmek istenen bir milleti Anadolu’da tutmayı başardılar.” söz konusu.

Musa, Türkiye’nin bugün ulaştığı bölgesel ve küresel konumun, gelişmişlik düzeyinin, halkının birlik ve beraberliğinin Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin üzerine inşa edildiği güçlü temeller sayesinde mümkün olduğunun altını çizdi.

Atatürk’ün, Türk milletinin her türlü zorluğu aşacağına ve bağımsızlığını ilelebet koruyacağına olan inancının hiçbir zaman sarsılmadığına işaret eden Musa, Ulu Önder’in vizyonundan ilham alarak gelecek nesillere daha çağdaş, müreffeh bir Türkiye bırakmanın herkesin en büyük görevi olduğunu ifade etti. Türk Yüzyılı hedeflerine doğru ilerlerken. yaptı.

Musa, Atatürk’ün bugün hala evrensel olan unsur ve inkılaplarının, Türkiye Cumhuriyeti’nin kısa sürede dünya ülkeleri arasında saygın bir konuma gelmesini sağladığını, Türk milletinin Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirdiği devrimlerin önemli olduğunu söyledi. ulusal sınırların ötesine geçerek Balkanlar’dan Orta Doğu’ya yayıldı. Kuzey Afrika’dan Asya’ya kadar etki bıraktığını vurguladı.

Tüm dünyayı etkileyen bir lider olan Atatürk’ün öneminin Çin’de de anlaşıldığına dikkat çeken Musa, şu anekdotu paylaştı:

“Prof. Dr. Hu Cınhua, 2003 yılında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nda yaptığı konuşmada şöyle demişti: ‘Çin’de Mustafa Kemal Atatürk’ü tanımayan lise öğrencisi neredeyse yok. Çünkü Modern Çağ ve Çağdaş Yıllardır ülkemizdeki liselerde dünya okutulmaktadır. Tarih ders kitaplarında da Mustafa Kemal ve onun önderlik ettiği Türk devrimi anlatılmaktadır.'”

Büyükelçi Musa, konuşmasını bitirirken, Atatürk’ü ve onun aziz hatırasını, bağımsızlık mücadelesi veren silah arkadaşlarını ve bu uğurda can veren tüm şehitleri rahmet ve minnetle andığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu