Teknoloji

Yapay zeka iPhone’lara geliyor: Apple tarihinin en büyük güncellemesi yolda!

Son dönemde pek çok şirket yapay zeka teknolojilerine büyük yatırımlar yapıyor. Günümüzde akıllı telefon üreticileri bu özellikleri telefonlarına entegre etmeye başladılar.

Örneğin yakın zamanda tanıtılan pek çok yeni yapay zeka özelliğiyle karşımıza çıkıyor.

Apple’ın şirket tarihindeki ‘en büyük’ ​​iOS güncellemesini yayınlayacağı bildiriliyor ve bu güncellemenin iPhone için yeni yapay zeka destekli özellikler içermesi bekleniyor.

iOS 18 ne zaman yayınlanacak?

Şirketin, iWork uygulamalarında büyük dil modellerini (LLMS) ve üretken yapay zekayı içerecek iOS 18 güncellemesini Haziran ayında düzenlenecek Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda duyurması bekleniyor.

Apple, iOS 18 güncellemesinin beta sürümünü bu yılın temmuz ayında yayınlayacak ve genel sürüm ise Eylül 2024’te kullanıma sunulacak.

iOS 18 iPhone’lara neler getirecek?

Apple, yeni iOS 18 sistemine nelerin dahil edileceğini henüz resmi olarak doğrulamadı. Ancak analistler yaklaşan güncellemenin iddialı olacağını söylüyor.

Güncellemenin, daha akıllı ve daha doğru yanıtlar sağlamak için yapay zeka dil modellerini kullanan, Siri’nin revize edilmiş bir sürümünü içermesi bekleniyor.

Yeni iOS 17 ile Apple Music, Spotify’ın sunduğu çalma listelerinin paylaşılmasına olanak tanıyan bir yeniden tasarıma tanık oldu.

Ancak iOS 18, kullanıcıların müzik teklifleri listeleri oluşturmak için yapay zekayı kullanan ‘otomatik olarak oluşturulan çalma listeleri’ oluşturmasına olanak tanıyacak.

Teknoloji, kullanıcıların uygulamaları geliştirmesine, test etmesine ve dağıtmasına olanak tanıyan Xcode’a da eklenebiliyor, böylece geliştiriciler yeni uygulamaları daha hızlı yazabiliyor.

Apple arkadan takip ediyor

Yeniden tasarlanan işletim sistemi, Apple’ın iPhone 15 satışlarındaki yüzde dörtlük düşüşe yanıtı olabilir.

Üretken yapay zeka söz konusu olduğunda Apple trendin gerisinde kaldı. Örneğin Microsoft ve Google gibi büyük teknoloji şirketleri zaten hizmetlerine ChatGPT’yi eklemiş durumda.

Apple, iOS 18 ile birlikte yapay zeka özelliklerini tanıtıyor; ChatGPT’nin dünyayı kasıp kavurmaya başlamasından yaklaşık iki yıl sonra, Amazon’un yenilenen Alexa’sını duyurmasından yaklaşık bir yıl sonra ve Microsoft ile Google’ın yeni yaratımlarını piyasaya sürmesinden bir buçuk yıl sonra onu iPhone’lara getirecek.

Öte yandan Apple’ın ‘Ajax’ olarak da bilinen ‘Apple GPT’ yapay zeka botu üzerinde çalıştığına dair spekülasyonlar da var.

Geçtiğimiz yıl Apple CEO’su Tim Cook, bir konferans görüşmesinde hâlâ “çözülmesi gereken bazı sorunlar” olduğunu ve Apple’ın gelecekte ürünlerine yapay zeka ekleyeceğini ancak yine de temkinli davranacaklarını belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu