Haber

Ziraat Fakültesi gibi lise: Hem öğreniyor hem kazanıyor

Ziraat Fakültesi gibi lise: Hem öğreniyor hem kazanıyor

Sivas’ın Suşehri ilçesinde lisede eğitim ve öğretim gören öğrenciler, ileri sera teknolojisi ile hem öğreniyor, hem üretiyor, hem de gelir elde ediyor.

SİVAS – Sivas’ın Suşehri ilçesinde lisede eğitim ve öğretim gören öğrenciler, ileri sera teknolojisi ile hem öğreniyor, hem üretiyor, hem de gelir elde ediyor.

Sivas’ın Suşehri İlçesi’nde bulunan Sezai Karakoç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ziraat Bölümü öğrencileri okulun seralarında modern tekniklerle sebze üretiyor. İleri sera teknolojisi ile eğitim gören öğrenciler, kendilerini geleceğin ziraat mühendisleri olarak görmektedir.

Okula bağlı uygulama serasında, sera sulamasında Hidroponik sistem sayesinde eserler hastalıklardan korunmaktadır. Sera içerisinde bulunan eserlerin vitaminleri ise otomasyon sistemi ile kontrol edilmekte ve eserlerin ihtiyaç durumları bilgisayar üzerinden tespit edilmektedir.

“365 gün sebze yetiştirme imkanımız var”

Suşehri Sezai Karakoç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Murat Doğruyol, yılın her günü serada sebze yetiştirebildiklerini belirterek, “Okulumuzdaki seramızda Hidroponik sistemle sebze yetiştiriciliği yapıyoruz. İki çalışmamız yok. öğrencilerle burada.Biri sebzecilik diğeri otomasyon sistemi.Hidrofonik sistemde toprak olmadığı ve sadece su kullanıldığı için daha az hastalık barındırıyor.365 gün kapalı alanda sebze yetiştirme şansımız var. Burada şu anda kıvırcık sebze yetiştirme çalışmalarımız var.Tanktan çıkan su bu sistem üzerinden tüm sistemde dolaşıyor ve sonra tekrar tanka dönüyor.Burada da otomasyon çalışmalarımız var, otomasyon çalışmalarımızda sudaki eksik olan elementler, pH otomatik olarak kontrol ediliyor ve eksik olan elementi suya ilave ediyoruz.İstenildiğinde bilgisayarda görüp kontrol edebiliyoruz.Seranın tüm kontrolü yeniden yapılıyor. otomasyon yoluyla otely. Burada öğrencilerimiz sebzelerin genel durumunu inceler ve üzerinde çalışırlar.

Hem öğreniyorlar hem kazanıyorlar

Ürünlerden elde edilen gelirin yine öğrencilere döndüğünü belirten Doğruyol, “Bu serada 4 bin salatalığımız var, yandaki serada aynı formda domates ve salatalık üretiyoruz. Çalışmalarımız kış boyunca devam edecek. 45-50 gün içinde de satışa hazır hale gelecek” diye konuştu. Sivas Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzün düzenlediği ‘Hedef’ projesi çerçevesinde öğrencilerle birlikte burada üretiyoruz. Doğal üretim sonucunda burada ürettiklerimizi öğrencilerle birlikte pazarlıyor ve kazanılan fiyatları öğrencilere iade ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu