Ekonomi

Chesapeake Energy varlıkların elden çıkarılmasının ardından işten çıkarmalara başladı

Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen doğal gaz üreticilerinden Chesapeake Energy Corporation (NYSE:CHK) bu hafta başında çalışanlarını işten çıkarma sürecini başlattı. Şirket, işten çıkarmaların Southwestern Energy (NYSE:SWN) ile devam eden birleşme nedeniyle değil, geçen yıl tamamlanan petrol varlıklarının elden çıkarılmasının bir sonucu olduğunu doğruladı.

İşten çıkarmalardan etkilenen çalışanların tam sayısı Chesapeake tarafından açıklanmadı. Bu hamle, şirketin 2022 yılında Teksas’ın güneyindeki Eagle Ford şeyl sahasından stratejik çıkışının ardından geldi ve bu da şirketin saf doğal gaz üreticisine geçişini işaret ediyordu.

Chesapeake’in Eagle Ford varlıklarını satma kararı iki büyük işlemle sonuçlandı. Şirket, 2023 yılının başlarında bu varlıkların bir kısmını yaklaşık 1,4 milyar dolar karşılığında INEOS Energy’ye sattı. Elden çıkarma süreci aynı yılın sonlarında kalan varlıkların 700 milyon dolara SilverBow Resources’a (NYSE:SBOW) satılmasıyla tamamlandı.

Oklahoma City merkezli enerji firması şu anda Southwestern Energy ile bu yılın ikinci yarısında tamamlanması beklenen 7,4 milyar dolarlık birleşmeyi tamamlıyor. Birleşmenin tamamlanması, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun ek bilgi talep etmesi nedeniyle ertelendi.

Doğal gaz sektörü bu yıl zorluklarla karşılaştı; yüksek stoklar ve beklenenden daha zayıf talep nedeniyle fiyatlar ilk çeyrekte yaklaşık %20 oranında düştü. Chesapeake Energy, Wall Street’in beklentilerinin altında kalan kazançlar bildirdi ve sektördeki diğer şirketlerle birlikte fiyat düşüşüne tepki olarak üretimi azalttı.

Birleşmeyle bağlantılı bir gelişme olarak, Chesapeake’in yönetici ekibinde bir değişiklik olacak. Birleşme sonrasında Chesapeake’in yeni Baş Hukuk Müşaviri olarak 7 Mayıs’ta yapılan bir düzenleyici başvuruya göre, Benjamin Russ’ın yerine halen Southwestern Energy’de Baş Hukuk Müşaviri olarak görev yapan Chris Lacy atanacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu