Teknoloji

NASA, kaderi belirsiz görünen Rosalind Franklin keşif aracı için Avrupa Uzay Ajansı’na yardım eli uzattı

NASA, Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) yardım ederek, Rosalind Franklin keşif aracının 2028’de Mars’a taşınması için kritik ortaklardan biri olacağını açıkladı.

Rosalind Franklin keşif aracı, geçmişi 2001 yılına dayanan iki aşamalı ExoMars görevinin bir parçası. Bu görev, Mars’a gidecek iki ayrı görevden oluşuyordu. Bunların ilki, 2016’da Trace Gas Orbiter’in (Eser Gaz Yörünge Aracı) ve takip eden keşif aracı görevi için iniş yeteneklerini gösteren Schiaparelli’nin Mars’a gönderilmesiyle gerçekleştirildi.

ExoMars, ESA ve Rus uzay ajansı Roskosmos arasında ortak bir çalışmaydı. Rosalind Franklin keşif aracının 2020 yılında havalanması planlanıyordu, ancak yaşanan geliştirme sorunları nedeniyle 2022’ye ertelendi.

Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgaliyle beraber, ajanslar arasındaki bağlar kesin olarak kesildi. Sonuç olarak, fırlatma sırasında hem Soyuz fırlatma aracını sağlayacak hem de Rosalind Franklin’in donanımına katkıda bulunan Roskosmos devreden çıkınca, aracın kaderi de belirsizleşti.

2022’nin sonunda rekor bir ESA bütçesinin onaylanmasıyla beraber görev kurtarıldı. Bu sayede yeni ortaklıkların da önü açılmış oldu. Yapılan açıklamada, NASA’nın ortaklığı da duyuruldu ve keşif aracında yer alacak yeni bir enstrümanın, “yüzey radyasyonu ve aşırı sıcaklıklardan korunmuş buz örneklerini toplamak için yüzeyin 2 metre derinliğine kadar sondaj yapacak olan ilk sondaj aleti olacağı” söylendi.

ESA, görevin bir sonraki önemli aşamasının Haziran 2024’te gezginin sistem ön tasarım incelemesi olacağını belirtti. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa, görev 2028’de fırlatılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu