Haber

EYT Meclis’te: Maaşlar martta alınabilir

EYT ile ilgili düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu, “EYT ile ilgili yasal düzenlemeyi yapacağız dedik. 2021 yılında 2022 bütçesini görüşürken bunları dile getirdik. Şu ana kadar 4 tanesini hayata geçirdik. . Sıra EYT’de dedik. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak arkadaşlarımız EYT ile ilgili kanun teklifimizi Meclis’e sunuyorlar” dedi.

‘EMEKLİ OLAN ÇALIŞANLARA 5 PUAN DESTEĞİ VERİLECEK’

T24’te yer alan habere göre Akbaşoğlu, EYT düzenlemesinin bu yıl 2 milyon 250 bin çalışanı ilgilendirdiğini, yönetmeliğin ise toplam 5 milyon çalışanı ilgilendirdiğini belirterek, EYT teklifinin Cuma günü kesinleştiğini bildirdi. Düzenlemenin dört unsurdan oluştuğunu söyleyen Akbaşoğlu, yaş şartı olmadığını anlattı. Akbaşoğlu, “İkramiye gününü tamamlayan herkes kendi mevzuatı çerçevesinde emekli olabilecek” dedi.

Akbaşoğlu, “Emekliye 5 puan destek primi verilecek” dedi. Akbaşoğlu, emeklilerin 10 gün içinde yeniden işe başlamaları halinde patronlara yaklaşık 500 TL’lik bir taban verileceğini de bildirdi.

Akbaşoğlu, “EYT yönetmeliğinin en geç Salı veya Çarşamba günü yasalaşacağını öngörüyoruz. Şubat ayında yasalaşıp Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra çalışanlarımız başvurularını yapabilirler. Şubatta başvuran tüm emeklilerin iyi bir ihtimaldir.” Mart ayında maaşlarını alabileceklerini belirten Akbaşoğlu, prim gün sayısını ve çalışma süresini yerine getiren kişinin emekli olacağını da sözlerine ekledi.

haber-pendik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu