Haber

Suudi Arabistan ve Suriyeli ticaret yetkilileri ekonomik işbirliğini sürdürme konusunda anlaştılar

Çin’in arabuluculuğunda Suudi Arabistan-İran normalleşmesinin ve Arap Ligi’nin Suriye’yi yeniden kucaklamasının Orta Doğu çapındaki etkisinin bir parçası olarak, Suudi Arabistan ve Suriye ekonomik işbirliğini yeniden başlatma konusunda anlaştılar.

Pazartesi günü anlaşma Riyad içindetutulmuş Arap-Çin İş Konferansıoturumunuza paralel Suudi Ticaret Odaları Federasyonu Lideri Hassan al-Huwaizi ve Suriyeli mevkidaşı Muhammed el-Lahhamarasında yapılan görüşmede elde edildi.

Yatırım vurgusu

Suudi devlet medyasıhabere göre Huvaizi ve LahhamTicaret heyetlerinin karşılıklı ziyaretler düzenlemesi, ülke ekonomilerine yatırım fırsatları sağlaması, ekonomik forumlar düzenlemesi ve ikili iş birliğini teşvik etmesi gerektiğini vurguladı.

Dahası lahmacunSuriyeli girişimcilerin Suudi Arabistan’da iş yapma arzusunu dile getirdi.

Dışişleri bakanları da görüştü

Bu gelişmeler doğrultusunda; Suudi başkenti Riyad’datutulmuş Arap Birliği üye devletleri ve Pasifik Küçük Ada Gelişmekte Olan Ülkeleri arasında ikinci bakanlar toplantısıara sıra Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ve Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdadile yüz yüze görüştü

Suudi Dışişleri Bakanlığı’nın görüşmeye ilişkin yaptığı paylaşımda Suriye arenasında ve bölgedeki son gelişmeleri ele aldılar ve ortak çıkarları ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulundular.”söylendi.

Bu, Mikdad’ın bir aydan kısa bir süre içinde Suudi Arabistan’a yaptığı ikinci ziyaretti.

https://twitter.com/KSAmofaEN/status/1668239747775451136

Mayıs ayında ekonomik işbirliği anlaşması Arap Birliği’ninÖrgüt üyeliği 12 yıl önce açığa alındı Suriye’yeiade kararı alındıktan sonra meydana geldi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 19 Mayıs’ta Suudi Arabistandatutulmuş Arap Ligi liderlerikatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu