Haber

Uyuşturucu baronu Leidekkers’in Türkiye’deki bağlantılarına operasyon

İSTANBUL narkotik polisinin 5 ilde kara para aklayanlara yönelik düzenlediği operasyonun detayları ortaya çıktı. Operasyonun Avrupa’da uyuşturucu baronu olarak aranan isimlerden biri olan Joseph Johannes Leidekkers’in Türkiye’deki bağlantılarına yönelik olduğu öğrenildi. Uyuşturucu satışından elde edilen kara paranın Naci Y. üzerinden Türkiye’de aklandığı iddia edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Kabahatler Şube Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve MASAK koordinasyonunda başta Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerinde uyuşturucu satışından elde edilen kara parayı Türkiye’de aklayan şahıslara yönelik yürütülen operasyonun detayları, ortaya çıkan. Narkotik Kabahatlerle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2 yıl önce uyuşturucu kara para aklamayla ilgili bazı bilgilere ulaştı. Çalışmaların ardından uluslararası bir ağa ulaşıldı. MASAK ve Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü koordinasyonunda çalışma genişletildi.

BARON LEIDEKKERS VE NACI Y. İSİM BAKTI

Yapılan teknik ve fiziki takiplerin ardından kara para trafiğinin başında Hollanda ve Belçika’nın 200 bin dolar ödülle aradığı Joseph Johannes Leidekkers’in olduğu ve gelirinin Avrupa’da uyuşturucu satışından elde edildiği öğrenildi. Naci Y. üzerinden Türkiye’de aklandı. Yurt dışında yaşayan ve uyuşturucudan elde edilen milyarlarca liranın aklanmasında kilit rol oynayan Naci Y.’nin operasyonda yakalanmadığı öğrenildi. Ancak ağabeyi gözaltına alınırken operasyonda çok sayıda kripto telefon da ele geçirildi. Polis ekipleri kripto telefonlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

LEIDEKKERS’IN BABASININ DA TUTUKLU OLDUĞU ÖĞRENİLDİ

Öte yandan Hollanda polisinin, Rotterdam ve Antwerp limanlarından kokain kaçırdığı iddia edilen Joseph Johannes Leidekkers’in babasının evine operasyon düzenlediği, iki saat ve 140 bin euro değerindeki lüks eşyaların ele geçirildiği öğrenildi. ele geçirildi. 31 yaşındaki Joseph Johannes Leidekkers’in 68 yaşındaki babasının da o operasyonda tutuklandığı ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu